• Kartlar

Kartlar

226.70 TL

Dosya seçin veya buraya sürükleyin.

 Kartlar

 

Matbaalarda basılan ürünler söz konusu olduğunda çeşitli malzemeler kullanılarak bu üretimlerin yapıldığı görülür. Kartlar müşterilere firmaların verdiği ve kendi reklamlarını yapmaya yarayan tanıtım araçları arasında yer alır. Bu tür ürünlerin aynı zamanda da işlevsel yanları bulunur.

 

Kartlar çeşitli sektörlerde yer alan işletmeler tarafından müşterilerine promosyon ya da indirim imkânı tanıması ile bilinir. Kartlar basılırken de plastik türü malzemelerden yararlanılır. Plastikten üretilebilen kartların kendi içerisinde gruplara ayrıldığı görülürken barkodlu, manyetik bantlı ya da proximity olarak çeşitlenmesi mümkündür.

 

Kart Türleri Nelerdir?

 

Matbaalarda basılan kartlar birçok amaç için kullanılabilir. Mal ve hizmet satın alınacağı zaman kullanılan kredi kartları, para kartları ya da banka kartları bunlar arasında yer alır. Bunun dışında basılarak üretilen kart türleri arasında plastik kartlar, akıllı kartlar ya da ATM kartları bulunur.

 

Genellikle ödeme yapmak için kullanılan kartların plastik hammaddesinden üretildiği görülürken bu kartlar farklı isimlerle adlandırılabilir. Kartın hangi alanda kullanılacağına bağlı olarak yeni bir isimle anılması mümkün olur. Genellikle de aynı amaca hizmet eder. Bu tür kartlar ürün ya da hizmet almak için kullanılan malzemelerdir.

 

Plastik kartlar söz konusu olduğunda barkodlu kartlar personel takibi yapmak amacı ile üretilirler. Bu kartlar şirketlerin çalışanlarına verdiği türde ürünlerdir. İşyerine giriş çıkış yapılacağı zaman bu kartlar teknolojik cihazlara okutularak çalışan takibi yapılır.

 

Plastik kartlar tasarlanırken bazı detaylar dikkate alınır. Her iki yüze de tasarım yapılabilirken aynı zamanda kart yüzeyinde görsellerden de yararlanılabilir. Görsel kullanılacağı zaman ise yüksek çözünürlüklü fotoğraflar tercih edilmelidir.

 

Plastik kartlar basılacağı zaman belli bir standartta basılır. Bu ölçüler genellikle tüm kartlar için ortak olarak belirlenir. Kartların basımından önce tasarım süreçlerinde bazı çalışmalar yapılabilir. Grafik tasarımcılardan yardım almak bu süreçte profesyonel bir çalışma yapabilmek için gerekli olur.

 

Plastik kartların basım işlemleri sırasında çeşitli teknikler kullanılabilirken bunlar arasında ofset baskı ya da dijital baskı da bulunmaktadır.

 

Plastik kart bastırmak isteyenlerin bu tür ürünleri hangi amaca yönelik olarak tercih ettiklerini belirlemesi oldukça önemlidir. Bundan dolayı da tasarım aşamalarında belli bir planlamaya göre hareket edilmelidir.

 

Kartlara duyulan ihtiyaç farklı sektörleri ilgilendirirken bu ürünler sayesinde işletmeler reklam yapabilir. Firmaların reklam yapmaya olan ihtiyacı hedef kitle ya da potansiyel müşterilerine daha fazla hizmet verebilmek için gereklidir. Bu sayede işletme büyüme hedeflerine ulaşma konusunda fırsat yakalar.

 

Birçok reklam malzemesi işletmeler açısından önem taşırken genellikle bu ürünler matbaalar tarafından basılır. Kartlar da bu tür araçlar arasında yer alırken çeşitli malzemeler kullanılarak üretilirler. Kartların basımında en sık kullanılan malzeme ise plastiktir.

 

Kartlar sayesinde müşterilerin aklında kalan firma kolay hatırlanır. Müşteri ile organik bir bağ kurduran kartlar aynı zamanda da işlevsel yönleri ile birçok amaca hizmet eder.

 

* Zorunlu sahalar

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi
Doğrulama Kodu