Lorem Ipsum Nedir?

 

Matbaa sektöründe ya da web tasarımında kullanılan taslak metinler için kullanılan Lorem Ipsum kavramı birçok kişinin ne olduğunu merak ettiği bir konudur. Lorem Ipsum Nedir? Sorusuna aranan yanıtlara bağlı olarak bu uygulamanın taslak metinler için kullanıldığını söylemek doğru olur.

 

Lorem Ipsum hem matbaa sektöründe hem de dijital dünyada kendisine kullanım alanı bulur. Oldukça eski bir geçmişe sahiptir ve matbaacılıkla ilgili olarak ilk günlerden bu yana kullanılmaktadır.

 

Bu taslak metin bütün olarak bir anlama sahip değildir. Baskı yapılacak ürünlerde ya da dijital tasarım uygulamalarında insanlar örnek bir metin görmek istediklerinde bu formdan yararlanılır. Tarihi geçmişine bakıldığında 500 yıl önce bir matbaacı tarafından kullanıldığı görülen bu taslak metinlerin font model kitabında yer aldığı fark edilmiştir.

 

Bu taslak sayesinde hazırlanan yazının nasıl görüneceği anlaşılmaktadır. Bu sayede metin hazırlanmasında istenilen şablona uygun olarak çalışma yapmak mümkün hale gelir. Basılacak eserin önceden taslağı üzerinden incelenmesine fırsat veren bu uygulama sayesinde istenilen türde basım yapmak kolaylaşır.

 

Bundan dolayı da yıllardır matbaa sektöründe bu taslak metinlerden yararlanılmaktadır. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve pek çok işlemin dijital ortamlarda yapılabilmesine bağlı olarak da bu uygulama dijital ortamlarda da kullanılmaktadır.

Lorem Ipsum Nasıl Ortaya Çıktı?

Bu uygulama 500 yıl önce bir matbaacının font model kitabında yer alsa da yaklaşık olarak M.Ö 45’li yıllara dayandığı görülmektedir.

 

Bir matbaada basılacak olan eserin tasarımını değerlendirmek zordur. Bu teknik uygulandığında tasarımın basımdan önce nasıl göründüğü anlaşılmaktadır. Yazı formu da Lorem Ipsum uygulaması sırasında görünür bundan dolayı da matbaa sektöründe sık tercih edilen bir yöntemdir.

 

Lorem Ipsum Cicero’nun yazdığı İyi ve Kötünün Uç Sınırları adlı kitapta geçmektedir. Bu yöntemin kullanılmasının nedeni ise bir çalışma taslağı incelenirken dikkati dağıtacak birçok unsur devreye girmektedir.

 

Matbaada basılan eserlerin tasarlanması sırasında içeriğin taşıdığı anlama bağlı olarak okuyucu dikkatini şablona odaklayamaz. Bundan dolayı da taslak hakkında fikir yürütmek zorlaşır. Lorem Ipsum sembolik içerik olarak yerleştirilir ve gerçeğe çok yakın bir sonuç elde edilir.

 

Matbaacılık alanında kullanılmasının yanı sıra bu uygulama dijital ortamlarda da kullanılmaktadır. Web tasarımcılar Lorem Ipsum uygulamasından yararlanmaktadır. Bu sayede hazırlanacak ürün hakkında müşterilerin önden inceleme yapması mümkün olmaktadır.

 

Klasik Lorem Ipsum metni, taslak halinde olan ve matbaalarda örnek basımlarda kullanılan bir modeldir. Matbaalarda boş kalan yerlere uygulanan bu taslak metin sayesinde örnekleri görmek mümkün olmaktadır.

Günümüzde bu uygulama kitap basımları dışında da kullanılır ve web siteleri için de uygulanması mümkündür. Tasarımcıların işini kolaylaştıran Lorem Ipsum sayesinde sonuç odaklı çalışılabilmektedir. Tasarımcılar bu uygulamadan yararlandıklarında zaman tasarrufu sağlarken istenilen örnek tasarımı görme şansı da yakalanır. Bu sayede hem siparişi veren açısından hem de tasarımcı açısından istenilen sonuçlar elde edilir.