Dijital Baskı Nedir?

Son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz dijital baskı, en basit tanımıyla dijital tabanı görüntülerin direkt olarak yüzeylere ya da materyallere aktırılmasıdır. Gerek ticari faaliyetler için gerekse kişisel ihtiyaçların ortaya çıkması doğrultusunda dijital baskılar, hayatımızda her geçen gün daha geniş bir yer edinmeye başlamıştır. 

Dijital baskı yöntemi, belirli materyaller üzerine baskı yapılmasını sağlayan pek çok farklı yöntemden yalnızca bir tanesidir. Dijital baskı için ortaya çıkarılan tasarımlar, bilgisayar ortamında hazırlanır ve istenen materyal üzerine baskı işlemi gerçekleştirilir. Daha önce kullanılan baskı yöntemlerinden farklı olarak dijital baskılar; oldukça yeni, pratik, hızlı ve esnek bir baskı yöntemidir. Bu sebeple de çağa ayak uydurarak dijital baskının tercih edilmesi daha doğru bir karardır. Dijital baskı makineleri, düşük adetlerde oldukça hızlı sonuçlar elde etmenizi sağlar.

Dijital Baskının Avantajı Nedir?

Dijital baskı sayesinde, basılan tasarım için hazırlanmış bir kalıba ihtiyaç duyulmaz. Baskı alınabilmesi için bilgisayar ortamında bulunan bir dosyanın baskı kalıbı olmaksızın ürün üzerine aktarılma işlemidir. Bilgisayar ortamının sağladığı bir diğer avantaj ise; tasarımı değiştirme, güncelleme ya da istenmeyen yerleri çıkarma gibi işlemlerin oldukça zahmetsiz ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesidir.

Dijital Baskı ile Neler Yapılabilir?

Dijital baskıların bu denli önem kazanmasını sağlayan ilk uygulama alanının başında ticari faaliyetlerin daha kârlı bir şekilde devam ettirilebilmesi sebebi yer alır. Firma ya da markaların kendilerine özel tasarımlarla hazırladıkları ve marka tanıtımı yapmalarına olanak sağlayan ürünler için dijital baskı vazgeçilmezdir. Broşür, katalog, menü, afiş, etiket gibi markanın adını duyurmasını sağlayacak çeşitli ürün ve alanlarda uygulanabildiği için de dijital baskı sıklıkla tercih edilir. Ticari faaliyetlerin yanı sıra fotoğraf baskısı, bez çanta baskısı ya da kartvizit gibi kişisel ihtiyaçlar için de tercih edilebilir.

Diğer baskı türleri gibi belirli bir adede bağlı kalınmadan dijital baskı işlemi talep edilebilir. Böylece ihtiyacınız olmasa dahi baskı işlemi gerçekleştirebilmek için fazla sayıda ürün bastırmanıza ve stok tutmanıza gerek olmadan ürünlerinizi alabilirsiniz.

Her alanda hızla gelişen teknolojinin baskı ve matbaa alanında da takip edilmesi ve yeniliklere ayak uydurulması gerekir. Gelişen teknolojiyle hayatımıza girmiş olan dijital baskı; düşük maliyet, hızlı çözüm, tasarım esnekliği ve alt limit sipariş sayısı olmaması gibi özellikler sunduğu için pek çok alanda hayatımıza dâhil olmuştur. Sağladığı avantajlar ve bu kadar genişleyen kullanım alanları göz önüne alındığındaysa dijital baskı, uzun bir süre daha hayatımızda olacak gibi gözüküyor.

Sizler de çalışmalarınızı dijital baskı ile almak isterseniz https://www.basyolla.com/ adresini ziyaret edebilir ve seçeceğiniz ürünler için dijital baskı siparişinizi oluşturabilirsiniz.